logo
Оберіть клініку
м. Львів, вул. Довга, 56 (заїзд з вул. Пимоненка, 15а)
м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 25
м. Івано-Франківськ, вул. Василя Стуса, 28

Атопічний дерматит. Що це?

03.11.2022

Атопічний дерматит – це  найпоширеніше запальне захворювання шкіри в усьому світі. Приблизно 230 мільйонів людей у ​​всьому світі мають атопічний дерматит, а поширеність протягом життя становить більше 15%. Атопічний дерматит зазвичай починається в ранньому дитячому віці, вражаючи до 20% дітей. Приблизно у 80% уражених дітей воно розвивається до 6 років. Проте, можуть і зявитися  у більш старшому віці.

Причини захворювання мають комплексну природу. Це генетична детермінованость, має тенденцію до появи в родинах, де зустрічалися випадки атопічного дерматиту (або астми або сінної пропасниці, які є об’єднані в атопічний синдром). Разом з тим, не обов’язково всі діти в таких сім’ях будуть страждати від атопічного дерматиту. Дефект білку філагрину ,який відповідає за барєрну функцію шкіри є також причиною атопічного дерматиту. Відповідно, коли його менше, шкіра стає слабкою, сухою і вразливою до приєднання вторинної інфекції. Крім цього, широкий спектр факторів зовнішнього середовища можуть погіршувати перебіг атопічного дерматиту. Серед них сенсибілізація до пилкових, побутових, харчових, інфекційних та інших алергенів.Відомо, що 30 % дітей з атопічним дерматитом мають супутню харчову алергію. Важливий вплив на імунорегуляторні процеси в шкірі має стресовий фактор з дисбалансом у вегетативній нервовій системі і подальшим збільшенням виробництва медіаторів різними запальними клітинами, включаючи еозинофіли.

Які клінічні ознаки атопічного дерматиту?

  • Сухість шкірних покривів
  • Виражений свербіж
  • Висип у типовій локалізаці:

Для менщих діток –  щічки, лікті та коліна
Для більш старших – згинальні поверхні верхніх та нижніх кінцівок.

Атопічний дерматит –це клінічний діагноз, тому для постановки діагнозу існують великі та малі критерії та система SCORAD для оцінки ступеня тяжкості захворювання.

Лікування включає в себе: 

  • догляд за шкірою;
  • місцеве лікування;
  • системне лікування
  • алерген-специфічна імунотерапія (за показаннями, початок парентерального застосування АСІТ).

Найважливіше підтримувати шкіру дитини зволоженою та вчасно реагувати на загострення. Для зволоження необхідне щоденне застосування емолієнтів.