Атопічний дерматит. Що це?
03.11.2022Атопічний дерматит – це найпоширеніше запальне захворювання шкіри в усьому світі. Приблизно 230 мільйонів людей у всьому світі мають атопічний дерматит, а поширеність протягом життя становить більше 15%. Атопічний дерматит зазвичай починається в ранньому дитячому віці, вражаючи до 20% дітей. Приблизно у 80% уражених дітей воно розвивається до 6 років. Проте, можуть і зявитися у більш старшому віці.
Причини захворювання мають комплексну природу. Це генетична детермінованость, має тенденцію до появи в родинах, де зустрічалися випадки атопічного дерматиту (або астми або сінної пропасниці, які є об’єднані в атопічний синдром). Разом з тим, не обов’язково всі діти в таких сім’ях будуть страждати від атопічного дерматиту. Дефект білку філагрину ,який відповідає за барєрну функцію шкіри є також причиною атопічного дерматиту. Відповідно, коли його менше, шкіра стає слабкою, сухою і вразливою до приєднання вторинної інфекції. Крім цього, широкий спектр факторів зовнішнього середовища можуть погіршувати перебіг атопічного дерматиту. Серед них сенсибілізація до пилкових, побутових, харчових, інфекційних та інших алергенів.Відомо, що 30 % дітей з атопічним дерматитом мають супутню харчову алергію. Важливий вплив на імунорегуляторні процеси в шкірі має стресовий фактор з дисбалансом у вегетативній нервовій системі і подальшим збільшенням виробництва медіаторів різними запальними клітинами, включаючи еозинофіли.
Які клінічні ознаки атопічного дерматиту?
- Сухість шкірних покривів
- Виражений свербіж
- Висип у типовій локалізаці:
Для менщих діток – щічки, лікті та коліна
Для більш старших – згинальні поверхні верхніх та нижніх кінцівок.
Атопічний дерматит –це клінічний діагноз, тому для постановки діагнозу існують великі та малі критерії та система SCORAD для оцінки ступеня тяжкості захворювання.
Лікування включає в себе:
- догляд за шкірою;
- місцеве лікування;
- системне лікування
- алерген-специфічна імунотерапія (за показаннями, початок парентерального застосування АСІТ).
Найважливіше підтримувати шкіру дитини зволоженою та вчасно реагувати на загострення. Для зволоження необхідне щоденне застосування емолієнтів.
02.03.2023
Дерматоскопія